Subota, 20.04.2024, 03:09:41
        DOBRO DOŠLI ČUVARI BH TRADICIJE

                                                          Tel.+387 61 152 203
                                                
Welcome Guest | RSS
Main | LJEKOVITO BILJE 2 dio | Sign Up | Login
VRIJEME

PRETRAŽI STRANICU

REDOVNI POSJETIOCI
free counters OTVORENO 08.03.2012.

PROFESIONALNO KOD SUSJEDA
O LJEKOVITOM BILJU I ČAJEVIMA



Kopriva-žara

 Drugi nazivi: koprva, kopriva obicna, pasja kupina, pitoma kopriva, žara .
Latinski naziv: urtica dioica

Opis biljke: kopriva je dvodomna biljka s velikim korenom. Stabljika je uspravna i doseže visinu do 1 1/2 metra. Listovi su nasuprotni, srcasti, zašiljeni, pilasti, na kratkim peteljkama. Listovi i peteljke pokriveni su žaokama koje su na vrhu kukaste a pri dnu debele. Na dodir se odlome i izlivaju oštar sok na kožu, koji žari. Cvetne grancice nose ili muške ili ženske cvetove. Neugledni su i zeleni, a oplodjuju se pomocu vetra. Plod je malen, jednose-meni orašcic.Sluzi i kao industrijska i lekovita biljka.
Koristi se list, koren i seme. Lek za ciscenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomernog mokrenja, tuberkoloze pluca,

bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu,za zarastanje rana, protiv zracenja, malokrvnosti, cira na zelucu, nesanice, nervoze. Zbog svoje vitaminske i prehrambene vrednosti kopriva se,i pored toga sto se ne uzgaja u povrtnjacima, smatra izuzetno zdravim, korisnim i pristupacnim povrce, naravno i lekom. Izuzetno je bogata ra nim korisnim sastojcima: belancevinama, ugljenim hidratima, mastima,
kalcijumom, fosforom, gvozdjem, vitaminima C, A, B2 i K, karotinom, pantotenskom kiselinom i dr. Kopriva je pored ostalog, pravi mali polivitaminski rezervoar. Na nasim trpezama je retko ima mada se moze prirediti na vise nacina. ,

Stanište: raste uz puteve, plotove i na zapuštenim mestima kao korov

Lekoviti deo biljke: za lek se u prolece i jesen skuplja korenje. U prolece skupljaju se listovi i vršike, a cela biljka, tj. stabljika, cele godine. Seme se skuplja u avgustu.


Lekovito delovanje: caj od cele biljke odvaja sluz iz pluca, cisti želudac, jetru i creva, a ujedno je izvrstan lek za lecenje anemije, šuljeva, žutice, malarije i svih drugih groznica, ponajviše mokracom odvaja loše sokove iz tela. Pomešana s drugim biljkama leci cireve na želucu i crevima, cisti krv, pospešuje probavu, srnanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako, dobar je lek protiv vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvestice.

Caj za zeludac i jetru
Ovaj caj priprema se od citave biljke. U 2 litra vode ostave se tri supene kasike usitnjene
biljke koprive da stoje 10-12 sati. Nakon toga se ova smesa kuva poklopljena pola sata.
Kada se ohladi, procedi se i pije triput dnevno pre jela po jednu solju. Ovaj lek odvaja sluz iz pluca, cisti creva, jetru i zeludac.


Caj za cir u zeludcu i crevima
Napravi se mesavina od 10 supenih kasika lisca i korena koprive, jedne kasike pelina, dve kasike bokvice i jedne kasike tucanih smrekovih boba. Smesa se stavi u 1 litar crnog vina da se kvasi 12 sati, posle cega se, uz dodatak 3-4 kasike domaceg meda, kuva oko pola sata.
Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Ovo vino-lek uzima se mlako, po jedna supena kasike pre jela. Pored cira u zelucu i crevima ovo vino pomaze i kod gihta, bubreznih oboljenja i neuroza.

Za prskanje voca
Koprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se seme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noc. Tecnost se proocedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voce i povrce. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.




 ALOE VERA

- Kod lokalne upotrebe u obliku krema, sprejeva i kapljica idealno je sredstvo za: negu kože, alergije, zaceljivanje rana i opeklina, zaustavljanje krvarenja iz rana, kod bolova u zglobovima i mišici- ma, za njegu zubi i usne šupljine (upala desni, paradentoza, afte), negu i bolesti ociju (konjunktivitis, mrena…), za akne, seboreju, peruti…

Delovanje

Podstice varenje, neutralizuje povišenu želudacnu kiselinu, uravnotežuje delovanje gastrointestinalnih simbioticnih bakterija, smanjuje gljivice, normalizira pH stolice, pomaže kod iritabilnog crevnog sindroma, kolitisa, proliva i zatvorenosti. Prodire kroz zidove trakta za varenje, ispire štetne bakterije i cisti crevne resice od naslaga. Na taj nacin smanjuje upale i povecava apsorpciju hranjivih materija.

JETRA I ŽUC - Poboljšava rad jetre, detoksifikuje je i regenerise. Preporucuje se kao dodatna terapija kod bolesti žuci, ciroze jetre, akutnog i hronicnog hepatitisa i masne jetre.


ŠECERNA BOLEST - Regulise i snižava nivo šecera u krvi, smanjuje oscilacije šecera (posebno važno kod bolesnika na inzulinu).

SRCE I KRVNE ŽILE - Jaca srcani mišic. Snižava nivo kolesterola u krvi i krvni pritisak te smanjuje ucestalost napada angine pektoris.

BOLESTI IMUNOLOŠKOG sistemA (TUMORI, RAK, AIDS) - Aloe vera sadrži faktore koji uništavaju tumore (alfa faktor, blokira dotok krvi u rastuci tumor, acemanan…). Podstice imunološki sistem. Kao dopunska terapija, smanjuje štetne nuspojave kemo i radio terapije.

ALERGIJSKE BOLESTI, ASTMA - Ublažava simptome astme i alergija.

MOKRACNI PUTEVI I PROSTATA - Ublažava akutne i hronicne upale, deluje i na bakterije koje su otporne na antibiotike (npr. Escherichia Colli).


RESPIRATORNI ORGANI - Pomaže kod akutnih i hronicnih upala respiratornih organa (upala sinusa, ždrela, glasnih zica, pluca itd.).

BOLOVI U ZGLOBOVIMA, REUMA, OSTEOARTRITIS, OSTEOPOROZA - Smanjuje upalu, crvenilo, bolove i oticanje zglobova i mišica. Deluje je kod uganuca, nategnuca i upala tetiva, modrica… Pomaže kod neuralgija, išijasa i glavobolje. U kombinaciji sa organskim spojevima kalcijuma deluje je kod osteoporoze.

BOLESTI OCIJU - U obliku kapljica za oci uspešno se upotrebljava kod upale ocne sluznice (konjunktivitis), mrene, trahoma, glaukoma, keratitisa (upale rožnjace), herpes simplexa…

NEGA KOŽE I KOŽNE BOLESTI - Izvanredno vlaži kožu jer prodire do najdubljeg dermalnog sloja, pomladuje kožu jer povecava stvaranje fibroblasta 8x brže nego je to normalno te na taj nacin ubrzava zaceljivanje rana. Izvanredna je za suvu, osetljivu i oštecenu kožu; ublažava i otklanja staracke pege po rukama. Oralnom primenom u obliku napitka i lokalnom u obliku krema



 KAMILICA

    Drugi nazivi: kamomila, maternjak, kokotnjak, telenak, titrica.
Latinski naziv: matricaria chamomilla .

Opis biljke: kamilica je jednogodišnja biljka s razgranjenom stabljikom visine 20 do 50 cm. Listovi su dvostruko prstasto rascepljeni s uskim koncastim listi?ima. Cvetna stabljika je brazdasta i na vrhu šuplja. Cvetište je cunjasta oblika i iznutra šuplje. Cvet je posebno ugodnog mirisa.

Stanište: raste na zapuštenom, neplodnom zemljištu, poljima i uz putove.

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju cvetovi i listovi
Lekovito delovanje: kamilica je jedno od najboljih sredstava za žene i decu. Koristi se u lecenju razdražljivosti, preosetljivosti kod neuralgije licnog živca, reumatizma, krstobolje, unutarnjeg nemira, nesanice, duševne klonulosti, premorenosti i sl.
Korisna je kod svih oboljenja želuca i creva: grceva u želucu, upale debelog creva, proliva, crevnog katara, katara želuca, nadutosti želuca, kod viška želucane kiseline. Korisna je u lecenju bubrega, jetre i žuci. Zatim za ispiranje i pripremanje obloga kod bolesti oka i raznih kožnih bolesti..


    ČUVAR KUĆA

  
 Drugi nazivi: cmilic, divlje smilje, gromovna trava, pazikuca, uhovnik, uvara.
Latinski naziv: sempervivum tectorum
Eng - Houseleek.

Opis biljke: cuvarkuca je trajna biljka s debelom lisnom rozetom. Iz sredine se razvija cvetna, liskama pokrivena stabljika visine od 10 do 30 cm. U lažnom šticu poredani su cvetici zvezdastog oblika, svetlocrvene boje, a kod nekih podvrsta, crveno-ljubicaste ili žute boje. Listovi su rozetasti u redu pri vrhu crveni, socni, debeli i mesnati. Raste na stenama, na krovovima kuca..Sva narodna imena ove biljke vezana su za život i zdravlje: uzludobar, ozluživ, podsiluživ, vazdaživ. Isto znacenje imaju i latinski nazivi sempervivum i grcki aeixwn. Cuvarkuca cuva kucu od groma, veštica i bolesti. Kao lek koristi se svež list i iz njega iscedjen sok. Dobro ga je ponekad pojesti zdravlja radi. Narodna poslovica kaže da je cuvarkuca bolja na kuci nego dva psa pred kucom.
Cuvarkuca sadrži: jabucnu i mravlju kiselinu, soli, vosak, sluz, šecer, gumu i mineralne sastojke. ,


Stanište: raste po krovovima, stenama, zidovima. Biljke su veoma skromne i nemaju gotovo nikakvih zahteva.

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi, Ieti, za vreme cvatnje
hemijski sastav: tanin, sluz, smola, kalcijev malat, masno ulje, mravlja i jabucna kiselina.
Upotrebljava se sok iscedjen iz celelog svezeg lista.

Lekovito delovanje: sveže iscedjeni sok iz listova cuvarkuce koristi se u
lecenju nervne rastrojenosti, padavice, nemimih snova i straha u male dece.
Sveže zdrobljeni listovi ili cisti sok koriste se kao sredstvo koje hladi i steže, zatim, protiv cireva, rana, opekotina; za bolna mesta nastala gihtom te za lecenje »kurjih ociju« i uklanjanje suncevih pega. Sveži sok koristi se u lecenju nagluvosti, osobito one koja je izazvana skrucenim žutim sekretom (jer ga sok cuvarkuce rastvara).. Cireva zeludca, herpesa, hemoroida i glista. Sok se upotrebljava protiv opekotina. U novije vreme upotrebljava se sok od vveze biljke krotiv zapaljenja zuba i upala grla.



 GAVEZ
 
Drugi nazivi: crni gavez, kilnjak, konjski rep, veliki gavez.
Latinski naziv: symphytum officinale .
Eng - Comfrey

Opis biljke: gavez ima socnu, grubo dlakavu stabljiku visine 20 do 100 cm. Višegodišnji koren gaveza raste vrlo duboko u zemlji. Debeo je, razgranat, vretenast i socan. Izvana je tamnosmedje do crnkaste boje, a iznutra bele do svetložute boje. Donji listovi su veliki s peteljkom, dugoljasti i grubo dlakavi. Listovi na stabljici su naizmjenicno poredani i grubo dlakavi po celoj površini. Cvetovi izbijaju tokom leta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dole u jednostrano povijenim cvatovima. Imaju oblik uskog zvona, a boja im je prljavobela do ružicaste ili ljubicaste . ,


Stanište: gavez raste po citavoj srednjoj Evropi. Nalazi se na vlažnim mestima, jarcima, uz vode i na vlažnim livadama. Za poljoprivrednika predstavlja korov što se teško iskorenjuje (zbog dužine korena). Lekoviti delovi biljke: za lek se skupljaju listovi i koren. Koren se skuplja u prolece i kasnu jesen. Nakon što se iskopa, opere se i, da ne izgubi od sluzavog soka, najpre se osuši, reže na komadice i do kraja suši na toplom mestu. Postoji oko dvadesetak vrsta gaveza, neke od njih uzgajaju kao stocnu hranu. Višegodišnji gavez pušta korijen duboko u zemlju

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi i koren. Koren se skuplja u prolece i kasnu jesen. Nakon što se iskopa, opere se i, da ne izgubi od sluzavog soka, najpre se osuši, reže na komadice i do kraja suši na toplom mest.


Lekovito delovanje: od svih domacih lekovitih biljaka gavez sadrži alantoin, materiju što najviše deluje u stvaranju novih celija - zbog cega se gavez koristi u lecenju rana, cak i zapuštenih gnojnih rana. Njme se lece sve vrsti ozleda: ispucanost, posekline, lom kostiju, izev krvi i sl. Za vanjsku upotrebu protiv gihta i kostobolje nema boljeg leka od svežeg nastruganoga gaveza sa kojim oblažemo mesta oboljela od gihta.

Kad nemamo na raspolaganju svežu biljku, upotrebljavamo tinkturu gaveza. Ona takodje povoljno deluje protiv neuralgicnih bolova, posebno protiv nesnosnih bolova lica.
Buduci da gavez snažno deluje na centralni živcani sistem, valja ga uzimati samo u malim dozama. Gavezovu tinkturu treba lagano utrljavati, jer pri teškom gihtu ne smemo upotrebljavati jake masaže. Tinktura se izvrsno pokazala i kod lecenja upale živaca; gde god su na telu nastala bolna mesta, osetljiva na pritisak, to se odrazi na perifernim živcima, a tinktura je jednostavan, prirodan i prikladan lek. Odlika je tinkture i da preporadja kožu.; ostarelu, naboranu, pogotovo sa borama oko ociju, što su nastale zbog razlicitih kozmetickih sredstava, posle duže upotrebe tinkture, koža ce se regenerisati. Protiv upale vena tinktura se dobro pokazala u kombinaciji sa gospinom travom kantarionovo ulje ili još bolje takodje tinktura od kantariona.


Koren gaveza delotvoran je u lecenju raznih poteškoca organa za varenje, protiv katara želuca (sa prolivom ili bez njega), srdobolje, bolesti bubrega i kod prejake menstruacije. Upotrebljava se kod krvarenja želuca, bronhialnog katara, upale pluca, krvavog kašlja i ispljuvka, upale porebrice i dr.

Caj protiv bronhijalne astme priprema se na sledeci nacin : 5 g korena gaveza kuvati pola sata u pola litre vode, ostavi da odstoji dvadeset minuta i zatim procedi. Pije se jedna šoljica ujutro natašte, zatim svakih pola sata dve velike kasikei pre spavanja opet jedna šoljica.

Caj protiv cira na zelucu i dvanaestercu priprema se na sledeci nacin: mešavina od 50 g gaveza, semena dunje, i lanenog semena (Semen lini) i po 20 g slatkog korena (Glycirrhiza glabra), i lista stolisnika, popari sa litrom kipuce vode, i nakon šest sati stajanja procedi. Pije se tokom dana umesto vode.

Ako treba podstaknuti znojenje ili mokrenje, priprema se caj od lišca i cveta gaveza. Jedna velika kasika lišca i cveta gaveza prelije se sa pola litre kipuce vode, poklopi i ostavi da stoji 15 minuta. procedi se i pije se dvaput dnevno; ujutro natašte i uvece pre spavanja, po 1 cašica. Ujedno, ovaj caj uklanja i grceve u trbuhu.


Napomena: svi preparati od gaveza ne smeju se praviti ni držati u gvozdenom ni limenom posudju !
Takodje, kod sušenja korena treba paziti da se koren ne uplesnivi, jer je opasan!
Sok od svežeg korena zaustavlja krvarenja iz svežih rana.

Ako se koren gaveza kuva u mleku ili pivu dok se ne zgusne u kašu, dobija se sredstvo sa kojim se oblažu mesta preloma ruke ili noge; preko toga se stave dašcice i cvrsto se poveže. nakon 8 dana povoj se obnovi.
U slucaju da koža pobeli, na to mesto stavljati zgnjeceno lišce trpuca, a kasnije posuti prahom od zdrobljenog lišca kupine.

Manje je poznato da gavez možemo koristiti kao tecno djubrivo u povrtlarstvu; bogat je kalijumom, pa je podesan za djubrenje korenastog povrca, narocito paradajza. Priprema : u pocetku cvatnje pokosi se gavez i cele biljke stavljaju u burad ili posude od plastike , ali ne sasvim do vrha.
Zatim se dolije voda dok biljke ne pokrije voda, posuda se pokrije i ostavi tako 3 nedelje. Kada masa provrije, tecnost se odlije i razredjenom vodom u promeru 1:10 upotrebljava za zalevanje povrca. Najbolje je ovu tecnost pomešati sa tecnim djubrivom od koprive, koje se spravlja na isti nacin, u promeru 1:1.


 IMELA

Ova biljka zaista zaslužuje svu  pažnju zbog svog mnogostrukog povoljnog utjecaja na ljudsko zdravlje.

Narodna imena – imela, višće, hmelina lijepak, visk, vještičina metla

UVOD
U ove pretprazničke dane na našim tržnicama naći će se i grančice ove zanimljive biljke koju su u naši preci smatrali čudotvornom i ljekovitom. Keltski svećenici, Druidi, smatrali su je također svetom i ljekovitom biljkom koja može otkloniti sve bolesti. U SAD-u je rašireno vjerovanje da poljubac s voljenom osobom ispod grančice imele donosi sreću u ljubavi. I kod nas se grančice imele sve više koriste u ukrašavanju domova. Čarolija priče o imeli proteže se kroz mnoga stoljeća i to ne bez razloga. Ova biljka zaista zaslužuje svu ovu pažnju zbog svog mnogostrukog povoljnog utjecaja na ljudsko zdravlje.


OPIS
Imela je zimzeleni grm visine 0,5-1,0 m koji kao poluparazit raste u krošnjama drveća. Listovi su uski, jezičastog oblika, dužine 4-6 cm, bez peteljki, tvrdi, kožasti i žućkastozeleni. Na krajevima ogranaka rašljasto stoje po dva lista. Imela parazitira na krošnjama različitih vrsta zimzelenog i listopadnog drveća. Plodovi su okruglaste bobe, bijele ili žućkastobijele boje koje dozrijevaju od studenog do siječnja. Sadrže po jednu zelenkastu sjemenku obavijenu sluzavom, ljepljivom masom i otrovne su. Sadrže alkaloid viskotoksin koji nadražuje sluznice, ali se ne resorbira u probavnom traktu. Izaziva krvave proljeve od kojih čovjek može dehidrirati i kolabirati.


SAKUPLJANJE BILJKE
Biljku sakupljamo od početka listopada pa do sredine prosinca te u ožujku i travnju. Tada biljka sadrži najviše ljekovitih tvari. Svakako je bolje brati je u ožujku i travnju jer tada na njoj ima manje bobica jer ih po zimi pojedu ptice. Njezina ljekovitost ovisi i o vrsti drveta na kojoj imela raste pa je tako najljekovitija ona ubrana s hrasta ili topole te ona s voćaka, bora i jele. Sakupljaju se listovi i grančice koje sitno nasjeckamo i osušimo.

LJEKOVITA SVOJSTVA
Imela je zaista čarobna biljka iz Božje apoteke. Dugotrajnim pijenjem čaja od imele mogu se riješiti mnogi problemi vezani uz poremećaj metabolizma kao što su: niski ili visoki krvni tlak, povišeni šećer, tegobe u klimakteriju, a stari travari su je koristili i kao djelotvorno sredstvo kod padavice. Naime, imela vrlo dobro djeluje na žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem te na taj način dovodi u ravnotežu sve metaboličke procese u našem organizmu.


PELIN
Artemisia absinthium

Drugi nazivi: akćenac, osjenac, pelinček, vakćenac.


Pelin je trajna biljka s razgranatom stabljikom polugrmastog oblika i visine do 1 metra. Stabljika je okrugla s perasto razdjeljenim listovima. Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvjetovi se sastoje od čašice s uskim laticama, blijedožutog, lijevkastog, na krajevima petodjelnog rascijepljenog vjenčića.
Pelin je simbol gorčine .
Raste na osunčanim neobraslim zemljištima, a zbog svoje ljekovitosti sadi se i u vrtovima. Za lijek se ubiru listovi prije cvjetanja i cijela biljka za vrijeme cvatnje.

Izvanredno je sredstvo za čišćenje krvi i jačanje želuca. Upotrebljava se u liječenju loše probave, nadimanja, slabog apetita, podrigavanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokraćnog mjehura, vodene bolesti,osipa,šećerne bolesti te bolesti ženskih polnih organa.
Otklanja i duševne smetnje koje više ili manje imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa.



Crni sljez (Malva silvestris L.)

Sljez je trajnica s dobro razvijenom zeljastom stabljikom koja naraste i preko 1 m u visinu. Stabljika je okrugla, razgranata, više ili manje dlakava, a pri dnu često odrvenjela. Listovi stoje na dugim peteljkama i okruglastog su, bubrežastog oblika. Po rubu su razdijeljeni na 5 – 7 režnjeva. Iz lisnih pazušaca izbijaju po 2 – 4 velika pravilna cvijeta, sastavljena od 5 blijedoružičastih ili ljubičastih latica na kojima se ističu tamnije pruge. Biljka cvate od svibnja do rujna. Plod je spljošteni okrugli kalavac koji se raspada na 10 jednosjemenih suhih plodića. Korijen biljke je vretenast, slabo razgranat i mesnat. Biljka raste u blizini naselja, na zapuštenim zemljištima, po jarcima i livadama.


Sabiranje biljnih djelova
Ljekoviti su svi dijelovi biljke, korijen, listovi i cvjetovi. Za lijek se beru prvenstveno listovi, od lipnja pa sve do sredine rujna, i cvjetovi za vrijeme cvatnje biljke. Listovi se beru sa što kraćom peteljkom i to samo potpuno zdravi listovi koji po sebi nemaju nikakvih mrlja. Cvjetovi se smiju brati samo po suhom vremenu kada su potpuno otvoreni. I cvjetovi i listovi suše se u hladu u vrlo tankom sloju, na toplom i prozračnom mjestu. Cvjetovi pri tom ne smiju promijeniti boju. Korijen biljke iskapa se u ožujku, travnju i listopadu. Sjeme se sabire nakon što sazori u kolovozu i rujnu.

Ljekovitost biljke

Crni sljez je biljka koju su cijenili još stari Kinezi prije 5000 godina kao biljku koja rastvara sluz i otklanja probavne smetnje. Svi dijelovi biljke sadrže sluzi, a u listovima se nalaze još i trjeslovine i flavonoidi. Mladi listovi u svježem stanju sadrže dosta vitamina C, karotena, željeza i kalcija. Mogu se pripremiti kao varivo slično špinatu ili dodati juhama od povrća. Cvjetovi se koriste za ukrašavanje salata i drugih jela. Biljne sluzi lokalno djeluju na kožu i sluznice te sprječavaju i ublažavaju upale u probavnom traktu.

Pripravljanje čaja
Važno je napomenuti da se zbog sluzi, koja je najvažnija ljekovita tvar ove biljke, čaj priprema hladnim postupkom kako bi se sačuvala njegova ljekovitost. To znači da se sljez nikada ne smije kuhati ili preliti jako vrućom vodom. Čaj se priprema tako da se dvije pune čajne žlice suhog izrezanog sljeza (svejedno o kojem dijelu biljke se radi) prelije s 2,5 dl mlake vode i pusti da odstoji 5 – 10 sati. Zatim se čaj procijedi te se pije ili grglja ili se koristi za ispiranje i za klistiranje. Čaj, koji se pije protiv kašlja, dobro je zasladiti medom. Kod promuklosti mlaki čaj grglja se više puta dnevno. Obloge od čaja koristimo kod upala na koži, svrbeža i suhe kože, a kod gangrenoznih rana nastalih zbog proširenih vena koristi se topla kupelj od listova i cvjetova koji se preliju kipućom vodom i ostave poklopljeni pola sata. Kupelji se primjenjuju tri puta dnevno i svaki put se priprema svježi oparak. Kod kataralne upale dišnih puteva, za lakše izbacivanje sluzi, priprema se čaj od 15 g cvjetova kuhanih u 2,5 dl mješavine od pola vina i pola vode, uz dodatak 2 žlice meda.


 RUŽMARIN

Recepti:
Alkoholotura: 30 gr sitno isjeckanog ružmarina, 1 limun isječen zajedno sa korom (na kockice), 2 ploćice kamfora, 300 gr 96% alkohola. Mješavina treba da stoji 48 sati na suncu - ili toplom mjestu, dobro zatvorena. Nakon toga se procijedi i na preostalu masu nalije ponovo 300 gr alkohola. Poslije 48 treba spojiti oba sastojka i može se upotrebljavati za masažu bolnih mjesta - leđa, bokova, ili nervoznih bolova u otečenim nogama.

Protiv bijelog pranja: Čaj za ispiranje: 5 velikih kašika mješavine od po 20 gr kamilice, ružmarina, kadulje stolisnika i bijele koprive (Lamium album) popari se sa 1 l kljucale vode, poklopi i nakon 3 sata procijedi. Ispira se mlakim čajem. Istovremeno treba piti ovaj čaj: 2 velike kašike mješavine od po 25 gr ružmarina, kadulje, stolisnika i bijele koprive, popari se sa 4 dl kljucale vode, pusti da odstoji 2 sata, procijedi, i pije pola ujutro, a pola uveče.


Vino od ružmarina: 2 velike kašike ružmarina kuhati 5-10 min u 7,5 dl vode i 2,5 dl vina (bijelo). Kada se ohladi procijediti i piti 1-2 šoljice dnevno protiv upale bubrega.

Dobro je 2 velike kašike ružmarinovog lisca i cvijeta potopiti da odstoji 6 dana u 1 l bijelog vina, ili 60% alkoholu, a zatim procijediti. Pije se dnevno po čašica od rakije natašte. Umiruje srce, podstiče mokrenje i cirkulaciju, pa se koristi i kod vodene bolesti, reume, gihta i upale zglobova.

Od istih bolesti lijeće i kapljice ružmarina, koje se dobiju tako što se razrezane grančice ružmarina preliju alkoholom ili maslinovim uljem. Takve kapljice mogu da se čuvaju godinama. Uzima se dnevno dva puta po 6 - 10 kapi na šećeru - ako su na ulju, ili 20 - 25 kapi u vodi, ako su alkoholne.

Napomene: Otrov ružmarina izaziva tromost, dok kod pelena i kadulje izaziva agresivnost. Ružmarin u predoziranim količinama uzrokuje i proljev.




        PRIRODNI AFRODIZIJACI

   Maca (Latin. Lepidium meyenii)

Maca, Lepidium meyenii, je jednogodišnja biljka crvenkastog korijena nalik rotkvici. Korijen Mace Macaobično se suši i uskladišten može trajati 7 godina. Biljka raste u okrutnim uvjetima u oblastima Anda do visine od 4000 metara i veoma je otporna

Tijekom vremena Inka, legenda kaže, Inke ratinici prije bitke uzimali bu ovi biljku koja bi im dala ogromnu snagu no nakon pobjede u bitki ne bi je smjeli uzimati zbog jakog djelovanja na seksualni nagon. Tako, već prije 5000 godina, Maca je već imala reputaciju da jača snagu, libido i da je dobra za povećanje plodnosti. Maca je danas sve popularnija zbog svojih blagotvornih afrodizijačkih svojstava i općenito jačanja organizma. Maca se još zove i peruanski korijen. Zbog povećane potražnje za ovom biljko, u Peruu je svake godine sve više površina pod ovom biljkom. Macu za jačanje libida koriste i muškarci i žene, ona osim toga i ublažava stres te otklanja simptome menopauze kod žena.


PRIJAVI SE

SADRŽAJ

ARHIVA 2019.


Copyright MyCorp Kemix BiH © 2024Free website builderuCoz




Creative Commons licenca
  Kemix BiH
autor Dzemal Dzihanovic
//kemix.ucoz.com/
1996-2019.